ANA SAYFA

Bakan Müezzinoğlu, Ebe ve Hemşirelerle bir araya geldi.

GÜNCELLENME TARİHİ : 28/03/2016
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Ebeler ve Hemşireler Günü” dolayısıyla 81 ilden gelen ebe ve hemşirelerle bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Müezzinoğlu, son 12 yılda sağlık alanında reform niteliğinde çalışmalara imza attıklarını söyledi. Bu çalışmalar sonunda vatandaşların sağlık hizmetlerinde duyduğu memnuniyet oranının yüzden 75’e çıktığını açıklayan Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıkta duyulan memnuniyet oranının yüzde 40’lardan yüzde 75’lere ulaşmasında en önemli kaynağımız; siz değerli hemşirelerimiz, ebelerimiz, sağlık çalışanlarımızdır. Bu alamda toplumun teşekkür ve dualarını her zaman alıyorsunuz” diye konuştu.


Sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez
 
Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir hekimin, bir ebenin, bir hemşirenin hakkının matematiksel bir değeri olduğuna inanmıyorum. Bunun parasal ya da matematiksel bir karşılığı olduğu kanaatinde değilim ve bunun ödeneceğine de inanmıyorum. Bizim medeniyetimizin bir ölçüsü, bir mesajı var: ‘Sizlerin en hayırlınız insanlara en çok yararlı olanınızdır.’ Biz insanlara en çok yararlı olabilen, en çok faydalı olabilen hatta bazen bütün malını mülkümü versem de şu ızdıraptan kurtulabilsem denilen bir alanı dolduran ve bu anlamda insana, insanlığa hizmet eden bir mesleğin mensuplarısınız. İstiyoruz ki koşullarınız daha iyi olsun. Biz de bu konuda emek sarf ediyoruz ama bu milletin imkânlarıyla bu millete dönüyoruz. İmkânlarımızı sizler adına, tüm sağlık çalışanları adına daha iyi değerlendirebilmek için çalışıyoruz. Severek, onur duyarak, vicdani sorumluluklarınızı ön planda tutarak, geceli gündüzlü yaptığınız bu mesleğin diğer boyutundaki mutluluğunuza da memnuniyetinize de katkı sağlamayı gönülden arzu ettiğimizi bilmenizi isterim.”

Daha iyi çalışma koşulları oluşturmalıyız

Hemşire ve ebelerin özel yerine devlet hastanelerinde çalışmayı tercih ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “77 milyon insanımıza daha iyi, daha gelişmiş sağlık hizmeti sunmak en büyük arzumuzdur. Yine 500 bin sağlık çalışanımızın yarınlara daha çok umutla, daha çok güvenle bakmaları ve bu mesleğin mensubu olmaktan onur ve gurur duymalarını güçlendirecek koşulları da oluşturmak bizlerin görevi ve sorumluluğudur. Bu anlamda da duyarlılığımızın azalmadan arttığını bilmenizi isterim. Türkiye yalnız 77 milyon vatandaşına sağlık hizmeti sunan bir ülke olmayı kabullenebilecek bir noktada değil. Yakın coğrafyasından 1 milyar nüfusu olan bölgeye sağlık hizmeti sunabilecek standartları olan bir konuma yükseldi. İster ebe, ister hemşire, ister tıbbi teknoloji standartları anlamında bunu yakalamış bir Türkiye var. Bu kapsamda önümüzdeki 3 yıl içinde inşallah şehir hastaneleriyle sağlık turizmi merkezleri haline geleceğiz.” 
Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 81 ilden gelen ebe ve hemşirelere hediyelerini ve plaketleri takdim etti.