ANA SAYFA

Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun Hemşireler ve Ebeler Günü Kutlama Mesajı

GÜNCELLENME TARİHİ : 28/03/2016
Sağlığımıza Emek Veren Kıymetli Ebelerimiz, Hemşirelerimiz;
Sizler, insanımızın acısını dindirmek, bir bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olmak, hastasının ve sevenlerinin yüzünü güldürmek, umutlarını sevince dönüştürebilmek gibi büyük ve kutsal bir görevi yerine getiren bir mesleğin mensuplarısınız.
Hastalarımız sağlık hizmeti alırken, sizlerle daha sıcak bir yakınlık kurar, en mahrem sırlarını yalnızca sizlerle paylaşır, hastalık zamanlarının ıstırap ve acısını azaltacak özeni, bakımı ve teselliyi herkesten çok sizlerden bekler. Bu sebeple sizlerin sağlık hizmetlerine sağladığınız katkı vazgeçilemez hatta paha biçilemez niteliktedir.
Bakanlık olarak, siz değerli hemşire ve ebelerimizin çalışma koşullarını ve özlük haklarını iyileştirmek, gelir seviyelerini ve hayat standartlarını yükseltmek, sağlık sistemimiz içinde hak ettikleri saygıyı ve itibarı görmelerini sağlamak, mesleki yeterliliklerini ve sunulan hizmetlerin kalitesini artırmak adına, pek çok önemli çalışma yürütüyoruz. Bu konularda, ideal noktayı yakalayana dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Sağlıkta Dönüşüm Programıyla gelişmiş ülkelerin sağlık standartlarını yakalayan çok başarılı bir reform süreci geçirdik. Hastanelerimizi, teknolojimizi büyük ölçüde yeniledik. Sağlık eğitimi ve istihdam konusunda da geçmişe oranla önemli gelişmeler kaydettik.
Hemşire istihdamında gerisinde olduğumuz AB ülkeleri düzeyine ulaşma gayreti içerisindeyiz. Bizim insanımızın AB vatandaşları gibi modern sağlık hizmetlerine ulaşması konusunda verdiğimiz çaba aşikardır. Aynı şekilde bizim sağlık çalışanlarımız da AB ülkelerindeki meslektaşları gibi çağdaş bir çalışma standardını hak ediyor. Bunun için gereken her adımı atıyoruz. Aldığımız tedbirlerin birkaç yıl içinde sonuç vermesini ve hemşire ve ebe açığının önemli ölçüde kapanmasını bekliyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle; hemşirelik ve ebelik mesleğine emek ve gönül vermiş siz değerli arkadaşlarımın bu güzel gününüzü kutluyor, sizlere halkımız adına şükranlarımı sunuyorum.

Dr. Mehmet Müezzinoğlu
Sağlık Bakanı