Bakan Demircan, AND Parlamentosu Başkanı Moncada ile görüştü
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, çeşitli temaslar için Türkiye’de bulunan Andean Parlamentosu (Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili'nin temsilcilerinden oluşan parlamento) Başkanı Fernando Meza Moncada ve beraberindeki heyet ile Bakanlıktaki makamında bir araya geldi.

Bakan Demircan, görüşmede yaptığı konuşmada, AND Parlamenterler Birliği heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Her ne kadar mesafeler uzun da olsa gönüller yakın. İki kıta arasında mesafeler hiçbir zaman bu yakınlığı ortadan kaldıracak bir mesafe değil. Artık dünya zaten küçük bir köy halini aldı. İlişkiler fevkalade iyi. Dostluğumuz gelişerek devam ediyor ve daha da gelişecek. Bu ziyaret vesilesiyle de dostluğumuzun, işbirliğimizin artarak gelişeceğine inanıyorum. Bu ziyaretin Türkiye ve dost ülkeler Şili, Peru, Kolombiya, Bolivya arasında dostluğun gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“Tecrübelerimizi, bilgi birikimimizi dost ülkelerle paylaşırız”
Sağlık konusunda Türkiye’nin son 15 yıl içerisinde çok büyük tecrübeleri olduğunu belirten Demircan, şöyle konuştu: “Bu tecrübeleri dost ülkelerle paylaşmayı her zaman istiyoruz ve hazırız. Bu tecrübelerimizi, bilgi birikimimizi dost ülkelerle paylaşırız her zaman için. Özellikle genel sağlık sigortası ve hastanelerin yönetimi, standardının yükseltilmesi noktasında aynı zamanda koruyucu sağlık noktasında çok zengin tecrübelerimiz oluştu. Bunları dost ülkelerimizle paylaşmak onur vericidir. Her zaman işbirliğine hazırız.”

AND Parlamentosu Başkanı Fernando Meza Moncada ise Türkiye ile ilişkilerinin daha da güçlenerek devam edeceğine inançlarının sonsuz olduğunu kaydederek, ”İki ülke arasındaki sevgi ve saygı her zaman baki, biz bunun bilincindeyiz. Aramızdaki ilişkilerin çeşitli işbirlikleriyle daha da güçleneceğini düşünüyoruz. Hem sağlık alanında olsun, bilgi değişimi olsun her alanda bunu geliştireceğimize inanıyoruz” dedi.

 “Sağlık konusunda sizden öğreneceğimiz çok fazla şeylerin olduğunu düşünüyorum” diyen  Moncada sözlerini şöyle sürdürdü:  “Tecrübe değişimi yapabiliriz aramızda. Dünyada şu anda birçok salgın hastalık var. Sizlerin nasıl buna karşı savaş verdiğinizi bizim neler yapabildiğimiz konusunda birbirimizden öğrenecek şeylerimiz olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da işbirliği yapabileceğimiz aşikardır. Söz konusu AIDS var, uyuşturucu bağımlılığı var ve bunun haricinde daha birçok salgın hastalık var. Bu konuda da aramızda işbirliği olabileceğini düşünüyoruz.” 


Güncelleme Tarihi: 18/10/2017