Demircan Nahçıvan Sağlık Bakanı’nı kabul etti
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Nahçıvan Sağlık Bakanı Niyazi Novruzov ve Azerbaycanlı Hekimler Derneği üyelerini kabul etti.

Demircan, iki kardeş ülke olarak öncelikle kendi aramızda yardımlaşmanın gereğine dikkat çekti.

Türkiye’nin sağlıkta çok önemli başarılara imza attığını anlatan Demircan, bu tecrübeleri kardeş ülke Azerbaycan ve Nahcivan’a aktarabileceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “En az sağlık harcaması ile en fazla hasta memnuniyetini sağlayan ülkeyiz. Yaklaşık bin dolarlık bir harcama ile yüzde 75’lere varan hasta memnuniyeti sağlanmıştır. Bu büyük başarıdır.” dedi.

Hem sağlık hizmeti veren kuruluşların hem de sağlığın finansmanı konusunun tek çatı altında toplandığını anlatan Demircan, sosyal devlet ilkesinin gereği olarak sağlık sigortasının bütün vatandaşların yararlanacağı şekilde yaygınlaştırıldığını dile getirdi.

Yaygın sosyal güvenlik şemsiyesinin devletlerin gücü ile ayakta tutulabildiğinin altını çizen Demircan, önce çevre şartlarının iyileştirilmesinin, sonra koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verilmesinin önemine vurgu yaparak, “Bu süreçte bizim olumsuz tecrübelerimizden de yararlanın” uyarısında bulundu.

Dost ve kardeş Azerbaycan’la ilişkilerin çok iyi olduğunu belirten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “3.5 milyon Suriyeli kardeşimize da kapılarımızı açtık. Çünkü onlar bizim kardeşimiz. Sun’i sınırlar bölmüş olabilir, ama bizim gönlümüzde sınır yok. Bu sınırları gönlümüze çizemediler” şeklinde konuştu.

Konuk Nahcivan Sağlık Bakanı Niyazi Novruzov da yaptığı konuşmada Sovyetler Birliği’nin çökmesinden sonra, kendi ülkelerinde sigorta meselesinin yürümediğini dile getirerek, “Türkiye, İngiltere, Almanya, İsrail gibi ülkelerin hepsinden daha iyi yürüttü. Biz şimdi ne yapalım da, insanlarımız bundan yararlansın? Onun için çalışıyoruz” dedi.

1990-2000 arasında 10 yıllık bir boşluk oluştuğunu ifade eden konuk Bakan, bu zaman kaybını en iyi şekilde telafi edeceklerini söyledi. Konuk Bakan Novruzov, Bakan Demircan’a “Sağlık Bakanı olarak sizleri ülkemizde ağırlamak istiyoruz” diyerek davetini iletti.

Güncelleme Tarihi: 18/10/2017