''Yaralılarımıza Acil Şifa, Hayatını Kaybeden Vatandaşlarımıza Allah'tan Rahmet Diliyorum''

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Adalet Bakanı Kenan İpek ve İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara’da meydana gelen patlama alanındaki incelemelerinin ardından Başbakanlık Yeni Bina’da basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Bugün milletimizin birlik ve beraberliği, demokrasimizin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesini hedef alan, insanlarımızı da katlederek haince düzenlenmiş bir terör eylemiyle karşı karşıya kaldık. Kaybımızın ağır olduğu ve son hareket ambulanslarımız harekete geçmiş, 11.00 itibarıyla olay yerinde 21 ambulansımız ekipleriyle birlikte vakalara ulaşmıştır. Olay anında da barış mitingi dolayısıyla olay yerinde 4 ambulansımız görevliydi. O ambulanslar da ilk andan itibaren olaya müdahale etti. İlk andan itibaren dinamik bir şekilde müdahale var ama eylemin büyüklüğü, iki ayrı noktada patlamanın olması ve olay yerinde olağanüstü bir panik ortamının olması kayıplarımızın çoğalması hem de yaralılarımızın hızla hastaneye ulaşmasında bazı aksamalar olabilir. Dinamik ekip çalışması ve müdahale yapılmıştır. Hastanelerimize yoğun bir şekilde ekip duyarlılığı, ekipler hızla beyin cerrahından plastik cerrahına, yoğun bakım uzmanları bütün ekipler bütün hastanelerde oluşturuldu. Olaydan 15 dakika sonra olay yerindeki ambulans sayımız 56 oldu" diye konuştu.

Yoğun bir yaralı trafiğinin oluştuğunu belirten Müezzinoğlu, "Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın haricinde şu anda hastanelerimizde 186 hastamız tedavi oluyor. Bunlardan 28’i yoğun bakım ünitelerinde, 18’i ameliyathanede tedavi ortamında. " ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ümit ederiz ki yoğun bakımlarda veya yaralı vakalarımızı hayata tutundururuz. Ben, özellikle önümüzdeki süreçle sağlık hizmetlerinde, acil hizmetlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için İstanbul’dan mikrocerrahi ve diğer dallardan uzman arkadaşları da diğer hastanelere getirdik. İhtiyaç duyan hastalarımız, yakınları bugünden sonra farklı illerden gelen yaralılarımız var. Onların tedavilerini illere talep olursa ambulans helikopterlerimiz hazır. Ne yazık ki sosyal medyada yaygın bir şekilde vatandaşımızı paniğe götürecek haberlerle, kan ihtiyacı olmadığını ifade etmemize rağmen ilave 3 bin üniteyi de yedek olarak hazırlamış durumdayız. Türk Tabipler Birliği Başkanımızla görüştüm. Toplumu paniğe sürükleyecek olumsuz haberlerin yapılmaması. Sağlık Bakanlığı’nda 10.20 gibi kriz masası kurduk. Bütün ihtiyaçlar bu kriz masasında şekillendiriliyor. Bu anlamda vatandaşlarımız asılsız haberlere itibar etmemeli. Yaralısı olan, kaybıyla ilgili telaşı olan tüm vatandaşlarımıza Alo 184 hattını kurduk. Her türlü bilgi akışını vermek adına her türlü tedbiri aldık. Milletimizin başı sağ olsun. Terör eylemine karşı birlik ve beraberlik içinde ülkemiz için yapılan oyunları bozacağız. Tedbirler de artarak sağlıklı bir süreçle, 1 Kasım’da sağlıklı bir şekilde sandığa gitmeyi temenni ediyorum."

Bakanların menfur saldırı ile ilgili açıklamalarının ardından basın toplantısı sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 17/10/2017