Gümüş, ‘Organ Kaçakçılığı ile Mücadele Uluslararası Konferansı’na Katıldı.


25 Mart 2015

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, İspanya’nın Santiago de Compostela şehrinde düzenlenen “Organ Kaçakçılığı ile Mücadele Uluslararası Konferansı”na katıldı. Konferans kapsamında ‘Organ Kaçakçılığına Karşı Avrupa Konseyi (AK) Sözleşmesi’ imza töreni gerçekleştirildi.

Törene Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Uzm. Dr. Mehmet Ali Aydın ve İstanbul Bilim Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Utku Ateş tarafından oluşan bir heyet katıldı.

Organ Ticaretine Karşı Avrupa Konseyi Sözleşmesi, Avrupa Konseyi üyesi Türkiye, Yunanistan, Lüksemburg, İspanya, Polonya, Portekiz, İtalya, Norveç, Moldova, Arnavutluk, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İngiltere tarafından imza altına alındı. Sözleşmeyi Türkiye adına Sayın Müsteşar Prof. Dr. Eyüp Gümüş imzaladı.

Organ kaçakçılığının insan haysiyetini ve yaşam hakkını ihlal ettiğini ve kamu sağlığına yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğu göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu sözleşmenin AK üye devletleri ve üye olmayan devletlerarasında yakın işbirliğini teşvik edecektir.
Güncelleme Tarihi: 17/10/2017