ANA SAYFA

Bakan Demircan Zeytin Dalı Harekatı’nda yaralanan askerleri ziyaret etti

GÜNCELLENME TARİHİ : 29/01/2018


Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Zeytin Dalı Harekatı'nda yaralanan, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören askerleri ziyaret etti.

Türkiye’nin kendini savunma hakkını kullanarak, güvenliğini, bölgenin barışını ve insanlarının can güvenliğini korumaya yönelik Afrin’de harekat düzenlediğini aktaran Demircan, yaralanan ve şehit olan ekserlerin bulunduğunu belirterek, “Bugüne kadar 3 askerimiz şehit olmuştur. Hastanemizde 11 yaralı tedavi altındadır” dedi.

Askerlerin morallerinin çok yüksek olduğunu kaydeden Demircan, gerekli bakımlarının yapıldığını söyledi. Hayati tehlikesi olan askerin bulunmadığını dile getiren Demircan, askerlerin kısa sürede şifa bulması temennisinde bulundu.

Milletin kendi güvenliğine karşı yapılan saldırıya bir cevap ürettiğini vurgulayan Bakan Demircan, harekata yönelik eleştirilerle ilgili olarak şöyle konuştu: “Milli ve yerli düşünen herkes milletimizin savunma hakkını kullanmasının yanında olmuştur. Savunma hakkını kullanma noktasında yerli ve milli düşünemeyen tavrı anlamak mümkün değildir. Milletimiz bu konuda her şeyi büyük bir ferasetle ve ibretle takip etmektedir”.

“Bu aziz millet bu coğrafyada yüzyıllar boyunca egemenliği için, bağımsızlığı için, barış için, insanlık için gereken her türlü ödemeyi yapmıştır” diyen Demircan,  “Bugün de milletimiz barış için güvenliği için, özgürlüğü ve ülkesinin selameti ve milletinin geleceği için gereken ödemeyi yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Demircan, bir soru üzerine, Türkiye’ye bugüne kadar 130 yaralının geldiğini bunların 82'sinin ayakta tedavi görerek taburcu olduğunu söyledi. Demircan,  “Bölgede 14 kaybımız var. Bunların 3'ü bizim askerimiz, 11'i Özgür Suriye Ordusu mensubu. Bölge dışına sevk edilen 22 hasta ve yaralımız var. Bunların 11'i burada. Durumu ağır olan yaralımız şu anda yok. Her şeye karşı hazırlıklıyız” dedi.

Bakanlık olarak sağlık çalışanları, personel ve tüketim malzemeleri açısından zaten hazır olduklarını vurgulayan Demircan, “Harekat başlamadan bölgeye her türlü takviyeyi yaptık. Personel ve donanım açısından bir sıkıntımız yok. Uçak ambulansımız ve helikopterlerimiz bölgede. Yaralıları vakit kaybetmeden hattın dışına alarak müdahalelerini yapıyoruz.  Türkiye böyle bir durumu çok rahat karşılayabilecek imkanlara sahip” diye konuştu.