ANA SAYFA

"Yeni Bir Sistemle Türkiye'nin Sularını Takip Edeceğiz"

GÜNCELLENME TARİHİ : 16/11/2016Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Antalya’da düzenlenen "Su Sanitasyonunun Önemi ve Su Sanitasyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü Toplantısı"na katıldı.

Müsteşar Gümüş, yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak sağlık alanında önemli yatırımlar gerçekleştirildiğini belirtti.

Aile hekimlerinin vatandaşlarla birebir temasla sağlıklı yaşamı teşvik ettiklerini belirten Gümüş, 22 bin aile hekiminin görev yaptığını, bir aile hekimine 3 bin 500 kişinin düştüğünü aktardı. Gümüş, bu sayıyı 3 bin 500'ün altına düşürmek için çalıştıklarına değinerek, "Önümüzdeki yıl itibarıyla 3 binin altına indireceğiz. Bir aile hekimine hedefimiz 2 bin 500 civarında vatandaşımızı vermek ve onlara birebir sağlık hizmetlerini sunmalarını sağlamak." diye konuştu.

Sağlıklı yaşam ne kadar uzatılırsa Bakanlığın o kadar karı olacağına dikkati çeken Gümüş, bununla ilgili 20 binin üzerinde aile hekiminin, ebelerin, hemşirelerin sahada Halk Sağlığı Başkanlığı bünyesinde çalıştığını ifade etti.

Gümüş, tüm yöneticilerin sağlıkta ortak hareket kültürüne erişmesi gerektiğini söyleyerek, yeni dönemde sağlıklı yaşam kültürünü "nakış gibi" vatandaşların beynine işlemek gerektiğini vurguladı.

Sağlıklı suda yerel yönetimlerin önemi

Gümüş, içilen suların sağlıklı olması gerektiğini, sağlıksız suyun kan aracılığıyla tüm vücuda gittiğini bildirdi.

Türkiye'de klorlama sisteminin yerel yönetimler ve il özel idarelerinin sorumluluğunda olduğunu belirten Gümüş, Bakanlık olarak bunun kontrolünü yaptıklarını dile getirdi. Gümüş, depolar ve şebeke sisteminden vatandaşın musluğuna kadar suyun sağlıklı gitmesinin yerel yönetimlerin, il özel idarelerinin görevlerini oluşturduğunu belirtti.

Sürekli eğitimler verilerek, suyu sağlıklı hale getireceklerini anlatan Gümüş, özellikle bazı bölgelerde suyla ilgili bulaşıcı hastalıkların oranlarında artışlar olduğuna işaret etti. Gümüş, şu değerlendirmede bulundu:

"Yeni bir sistemle Türkiye'deki bütün suların, depoların, şebekelerimizin, Bakanlığımız tarafından izlenmesi, artık elzem ihtiyacımız haline gelmiştir, bu sistem kurulacaktır. Ankara'da, Bingöl'ün Genç ilçesinin köyünün suyunu görmemiz lazım, o yerel yönetimlerimizi uyarmamız lazım. Bununla ilgili işini yapmayanlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağımızı ifade ediyorum. Hangi parti hangi yerel yönetim olursa olsun suç duyurusunda bulunup, gerekli cezaların verilmesi konusunda çalışmalar yapacağız. Bunu yapmadığımız zaman bu hastalarımızla karşı karşıya kalıyoruz. Hep birlikte bu meseleyi masaya yatıralım, eksik kısımlarımızı çözelim ve 2017 yılı için 'Sağlıklı su yılı' diyelim. Bununla ilgili ne gerekiyorsa Bakanlık olarak yanınızdayız."