ANA SAYFA

SGK İle 'Veri Paylaşım Protokolü' İmzalandı

GÜNCELLENME TARİHİ : 13/10/2016


Sağlık Bakanlığı ile SGK Arasında sağlık uygulamaları ve ödemelerinde veri havuzunun daha hızlı ve daha güvenli kullanımını amaçlayan Veri Paylaşım Protokolü imzalandı.

Sağlık Bakanlığı Toplantı salonunda gerçekleşen törene Sağlık Bakanlığı adına Müsteşar Prof. Dr. Eyüp Gümüş SGK adına da Başkan Dr. Mehmet Selim Bağlı katıldı.

Tören sonrası konuşan Müsteşar Gümüş, imzalanan Protokol ile her iki kurumun sağlık uygulamaları ve ödemelerinde kullanmış oldukları veri havuzunun daha sağlıklı ve daha güvenilir olacağını belirterek “Daha önceden karşılıklı yazışmalarla manuel ortamda uzun sürede ulaşılan verilere anlık erişebilme imkânımız olacak. Sağlık hizmetlerinin mevzuata uygun uygunluğu anlık olarak değerlendirilebilecek ve bu sayede hatalı uygulamaların önüne geçilecek.” dedi.

Geri ödemelerde ve faturaların incelenmesinde manuel olarak yapılan takip ve işlemlerden oluşabilecek sorunların ortadan kalkacağını vurgulayan SGK Başkanı Bağlı da, “Protokolle Kurumlarımız daha hızlı ve daha doğru karar verme imkanı yakalayacak. Her iki Kurumun kapsamlı istatistiki bilgi almasında, risk analizlerinin tespitinde ve harcama kalemlerinin detaylandırılmasında dolayısıyla sağlık politikalarının ve ödemelerinin geliştirilmesinde bu bilgilerin çok faydalı olacağı düşünüyoruz” dedi.

İmzalanan protokol ile olası hatalar ve aksaklıkların önüne geçilebilecek. İşlem sürelerinin kısalması ile hastaların her türlü sağlık hizmetine erişiminde kolaylık sağlayacak ve hasta memnuniyeti artacak.