ANA SAYFA

Akdağ, 'Her Gün 10 Bin Adım' Etkinliğine Katıldı

GÜNCELLENME TARİHİ : 04/10/2016


Sağlık Bakanlığı tarafından Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla düzenlenen sloganı “Her Gün 10 Bin Adım” olan yürüyüş etkinlik gerçekleşti. 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında Etlik Yürüyüş Yolu’nda düzenlenen yürüyüşe Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bahreyn Yüksek Sağlık Konseyi Başkanı Korgeneral Dr. Shaikh Mohammed Bin Abdullah Al Khalifa, Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever M. Agayev, Pakistan Ankara Büyükelçisi? Sohail Mahmood, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sağlıklı yaşam için düzenli fiziksel hareketin çok önemli olduğunu belirten Akdağ, her gün mutlaka 10 bin adım yürünmesi ya da 10 bin adıma muadil hareket yapılması gerektiğini ifade etti. İmkanı olanların, evde ya da spor merkezinde egzersiz yapabileceklerini söyleyen Akdağ, bunların yanı sıra yüzülebileceğini ve bisiklete binilebileceğini anlattı. Akdağ, tüm spor dalları içinde en pratik olanın yürüyüş olduğunu aktararak, fiziksel aktivitenin yapılmasını sağlığın korunması açısından önemsediklerini vurguladı.

Bakan Akdağ, Türkiye'nin en önemli sağlık sorununun hareketsizlik ve şişmanlık olduğunu, kendisinin de bir miktar fazla kilosunun bulunduğunu söyledi. Fazla kilonun, sağlıklı bir şekilde verilmesi gerektiğini dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

"Bunu daha sonra ifade edecektim ama bugün ifade etmek gerekiyor. Ben de bugün itibarıyla ciddi bir programa başlıyorum. Şu anda kilom biraz fazla, 86 kiloyum. Planımda da birkaç ay içinde en az 10 kilo vermek var. İnşallah, ben bunu başaracağım. İhtiyacı olan vatandaşlarımızın da bunu başaracağına inanıyorum. Şeker hastalığından tutun, kalp ve damar hastalıklarına, hatta birçok kanser türüne varıncaya kadar hareketsizlik ve şişmanlık önemli bir sebep. Onun için gerçekten hepimizin sorunu, bu iki mesele."

"21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz da sağlıklı yaşamak için hareketli olunması gerektiğinin altını çizerek, "Çağımızın hastalığı nedir derseniz, fazla kilodur. Çünkü fazla kilo hastalıklara yol açıyor. 21. yüzyılı ancak sağlıklı nesillerle inşa edebiliriz. Dolayısıyla tüm okullarda, önümüzdeki dönemde spor alanında, beden eğitimi alanında çok daha etkin bir şekilde sağlıklı hayata katkıda bulunmaya çalışacağız." diye konuştu.

Kişinin kendi kusurunu görmekte zorlandığını söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Kişiye, 'Kilolusunuz' dediğinizde, 'Ben hiç öyle hissetmiyorum' der. Dolayısıyla kişinin erdemi, kendi kusurunu kabul etmekten geçer. Herkesin mutlaka, verecek fazla kilosu vardır. Bakanım söyledi, aynı şekilde benim de mutlaka vardır. Aynı şekilde, bugün başlıyoruz. Sayın Bakanım, sağlıklı olarak ne kadar sürede fazla kilomuzu vermemiz gerektiğini söylüyorsa, ben de o kadar diyorum. Çünkü biz şuna kadar millete ne söz verdiysek yerine getirdik. Yapamayacağımız bir şey söylemedik."

Yılmaz'ın süreye ilişkin sorusuna Akdağ, "Sayın Bakanım 4 ay içinde 10'ar kilo verelim." yanıtını verdi. Bunun sözünü veren Yılmaz da "Şu an 80'lerdeyim. İnşallah, dört ay sonra yine buradayız." diye konuştu.

"Gelecek, yavrularımızla olacak"

Akdağ da bugünkü etkinliğe Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'ın katılımının çok değerli olduğunu vurguladı. Akdağ, "Çünkü, gelecek nesilleri hareket eden, şişmanlamayan, sağlığını daha iyi koruyan nesiller olarak göreceksek, bu, okullarımızda çocuklarımızla olacak. Bizim için de zaman geçmiş değil. Bizler de gayret ediyoruz ama gelecek yavrularımızla olacak." şeklinde konuştu.

Bahreyn Yüksek Sağlık Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Bin Abdullah Al Halife'nin açıklamalarını da tercüme eden Akdağ, egzersiz yapmanın, sağlıklı yaşamanın öneminden bahsettiğini söyledi.

Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsever Agayev de "Bir şairimiz söyler ki 'Herkes 100 yıl yaşamazsa, günah onun özündedir'. Bu kadar yaşamak için de aktif hayat lazımdır." dedi.

Etkinliğin ardından Bakanlar Akdağ ve Yılmaz, çocukların da aralarında bulunduğu katılımcılarla fotoğraf çektirdi.