ANA SAYFA

“Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi”

GÜNCELLENME TARİHİ : 12/04/2016Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa yürütülen Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi kapsamında, gönüllü ve karşılıksız kan bağışının önemi konusunda öğrencilere farkındalık oluşturarak bu farkındalığın ülke genelinde artırılması amacıyla hayata geçirilen Kan Bağışçısının Eğitimi ve Kazanımı Kampanyalarının tanıtım etkinliği düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kanın güvenli yollardan temin edilmesi ve hastanelere sevk edilmesi konusunda verdiği talimatla yola çıkılan proje kapsamında, eğitim müfredatına kan bağışının önemini anlatan metinler yerleştirilecek.

Proje Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen proje; Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa yürütülmektedir.

Başta ilköğretim ve orta öğretim kurumları öğrencileri, ebeveynler, okul idareleri ve öğretmenlerin, gönüllü-sürekli kan bağışı konusunda bilgilendirilmelerinin amaçlandığı projede, aynı zamanda Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın konu ile kapasitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Çok sayıda eğitim ve görünürlük materyalinin de geliştirildiği ‘Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi’ kapsamında, yerel ve ulusal bazda düzenlenen farkındalık kampanyaları ile birlikte sadece seçilen pilot okullardaki öğrenciler ve ailelerinin değil, tüm toplumun kan bağışı konusundaki farkındalığının artırılması planlanmıştır. Bu çerçevede 81 ilden seçilen 500 pilot okulda kampanya uygulamaları yapılmaya başlanmıştır.