ANA SAYFA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde

'Sigarayı Bırakma Günü' Resepsiyonu

GÜNCELLENME TARİHİ : 12/04/2016Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir resepsiyon verdi. Resepsiyona; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği kampanya çerçevesinde sigarayı bırakmış olan 250’yi aşkın kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği ve ikna etmesiyle sigarayı bırakanlar da katıldı.

Davetlilere hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonun, “Hayat Sigarasız Güzel” mesajının Türkiye’ye ve dünyaya ulaşmasına katkı sağlamasını dileyerek; Sağlık Bakanlığı’nın, sadece geçen yıl 141 bini aşkın vatandaşa, sigara bıraktırma tedavisi için ücretsiz ilaç desteğinde bulunduğunu açıkladı.

2016 Tütünle Mücadele Yılı

Sağlık Bakanlığı’nın 2010 yılından bu yana Sigara Bırakma Danışma Hattı aracılığıyla 23,5 milyondan fazla çağrıya cevap vererek vatandaşlara yardımcı olduğunu ve 2016 yılını “Tütünle Mücadele Yılı” ilan etmeye hazırlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün aramızda, çeşitli yerlerde ve zamanlarda kendilerinden aldığım söz üzerine sigarayı bırakmış olan kardeşlerim var. Kendilerini bir kez daha bu isabetli kararları ve verdikleri sözde durma erdemini gösterdikleri için tebrik ediyorum” dedi.

Hırsıza karşı mal sahibini, teröriste karşı masum vatandaşı korumak mecburiyetinde olan devletin, tütüne, alkole, uyuşturucuya karşı da vatandaşını kollamak zorunda olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede yürütülen çalışmaların, hem devletin en üst temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığı adına, hem de şahsi olarak sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyondakilere hitaben, “Sigarayı bırakma iradesini gösteren siz kıymetli kardeşlerimi bir kez daha tebrik ediyorum. Halen sigara içmeye devam eden herkes bu güzel manzaraya iyi bakmalıdır. Sizlerin hikâyesi, isteyince, azmedince, sabredince başarılı olunacağının en güzel, en somut örneğidir” dedi.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Mehmet Müezzinoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde gerçekleştirilen bu program vesilesiyle bir kez daha “tütünsüz bir dünya” çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Tütünle mücadele için 2003 yılında, “Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi’ne atılan imzayı hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, batı ülkelerine nazaran geç başlanılan tütünle mücadelede, Dünya Sağlık Örgütünün M-POWER kriterlerini uygulayan ilk ve tek ülke olduğumuzun önemini vurguladı.

Tütünle mücadelede sadece yasak ve cezalarla sınırlı kalınmadığının altını çizen Bakan Müezzinoğlu, önemli bir bütçe gerektiren geniş kapsamlı daha birçok uygulamayı da hayata geçirdiklerini kaydetti.

Ferdi Tayfur’un, sözlerinde alkolü ve sigarayı bıraktığını anlatan şarkısını da söylediği programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtiçi gezilerinde sigarayı bırakma sözü aldığı kimselerin, üzerlerinde isim ve iletişim bilgilerinin olduğu sigara paketleri ve bu süreçte basına yansıyan fotoğraflar da sergilendi.