ANA SAYFA

Bakan Müezzinoğlu, 'Bölge Değerlendirme Toplantısı' İçin Diyarbakır'a Gitti

GÜNCELLENME TARİHİ : 12/04/2016


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kentteki sağlık hizmetlerinin değerlendirilmesi, hem Diyarbakır’daki sağlık yöneticileri ile hem de bölge illerdeki sağlık yöneticileri ile bölgenin sağlık değerlendirmesini yapmak için Diyarbakır’a gitti.

Bakan Müezzinoğlu, Diyarbakır Valiliğini ziyaret ederek, Vali Hüseyin Aksoy ile görüştü. Müezzinoğlu, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın medeniyet, kardeşlik ve kültür şehri olduğunu belirterek, sağlık alanındaki gelecek vizyonunu değerlendirmek üzere Diyarbakır'da bulunduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, “4-5 aydır güvenlik açısından gerek Diyarbakır insanımızın gerekse bölgedeki insanımızın bazı sorunları var. Bu, sağlık alanında hizmetleri sunumumuzda bazı zorlukları yaşamamıza vesile oluyor. Veya vatandaşımızın hak ettiği hizmetleri alımında da bazı aksamalara vesile oluyor. Bu kardeşlik ve medeniyet şehrini değerlerimizi, kültürlerimizi, farklılıklarımızı zenginlik olarak yaşayabileceğimiz o medeniyet sürecine yeniden en kısa zamanda taşımayı arzu ediyorum. İnşallah en kısa zamanda huzurlu, güvenli, geleceğe umutla bakan noktaya gelmeyi temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Valilik ziyaretinin ardından Bölge Değerlendirme Toplantısı’na geçen Bakan Müezzinoğlu, burada bölge sağlık temsilcileriyle bir araya geldi. Hiçbir vatandaşın sağlık hizmetlerinden mahrumiyet hissetmemesinin en temel konu başlığı olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Bu toplantı, zor koşullarda verdiğimiz hizmetleri, mesleğimize olan sevgimiz ve saygımız, milletimize ve insana verdiğimiz değer gereği bir adım daha güçlü bir şekilde ileri atılabilecek varsa tedbirler bunları da kapsayan bir değerlendirme toplantısı olacak." ifadelerini kullandı.

Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının terör eylemleri nedeniyle zor şartlar altında çalıştığına dikkati çekerek, bölgede insanlara sağlık hizmeti sunan başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

"Yer yer ağır sıkıntılar yaşadık, ağır bedeller ödedik. Direksiyon başındaki ambulans şoförümüz, yine görevini bitirip evine giden sağlık çalışanı kardeşimiz, aile hekimimiz öldürüldü" diyen Müezzinoğlu, bütün bunlara rağmen "insanı yaşatma derdi ve sorumluluğu olan" bir mesleğin mensupları olduğunu vurguladı.

Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İnşallah en kısa zamanda da milletimiz bu terörizmin altında ödediği ağır bedellerden de kurtulacaktır diye ümit ediyorum. Hep birlikte bir taraftan insanı yaşatma duyarlılığını gösterirken, diğer taraftan da insanımıza ağır bedeller ödeten terör ve terörizme de hep birlikte dik duruşun güzel ve güçlü örneklerini sunmaya devam edeceğiz."

Bakan Müezzinoğlu, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi ziyaretinin ardından Diyarbakır programını sonlandırdı.