ANA SAYFA

Uyuşturucu İle Mücadele İçin İletişim Kurulu Toplandı

GÜNCELLENME TARİHİ : 17/10/2017


Uyuşturucu İle Mücadele Acil Eylem Planı çerçevesinde 2015’te Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğüne “İletişim ve Kamuoyu Bilgilendirmesi” görevi tevdi edilmiştir. Bu amaçla Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünce; uyuşturucu ile mücadele sürecinin iletişim boyutunun yönetimini üstlenecek ve söz konusu mücadele ulusal boyutta iletişim kampanyasının oluşturulması ve yönetilmesi için halkla ilişkiler uzmanı, reklamcı, gazeteci ve alanında uzman sağlık personelleri ve akademisyenlerin oluşturduğu “İletişim Kurulu” oluşturulmuştur.

İletişim Kurulu; Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş başta olmak üzere; Anadolu, Ankara ve Gazi Üniversitelerinden alanında uzman ve deneyimli akademisyenler ile Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığının ilgili birimlerinin katkılarıyla ilk toplantı gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, uyuşturucu ile mücadelede bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında kurul üyelerini bilgilendirerek sürecin önemine dikkati çekti. Kurulda, ulusal boyutta Uyuşturucu İle Mücadele İletişim Kampanyasına yönelik İlk izlenim ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra sürecin nasıl işleyeceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ulusal Uyuşturucu Strateji Belgesi ve Eylem Planı Hakkında

2014 yılı içerisinde ilgili kurumların katkılarıyla ‘Ulusal Uyuşturucu Strateji Belgesi ve Eylem Planı’ hazırlandı. Bu kapsamda yayınlanan Uyuşturucu ile Mücadele konulu Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda, Uyuşturucu ile Mücadele Kurulları kuruldu. (Başbakan Yardımcısı Başkanlığında Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gençlik Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile), 15 çalıştaydan oluşan ‘1.Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’ gerçekleştirildi. Şura sonuç raporlarının değerlendirilmesiyle ‘Ulusal Uyuşturucu Strateji Belgesi ve Acil Eylem Planı’ çalışmalarına yön verildi.