ANA SAYFA

Akdağ, Tıp Bayramı Kutlama Programına Katıldı

GÜNCELLENME TARİHİ : 15/03/2017
14mart_içerik_1.jpg

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve birçok sağlık çalışanı 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ankara 'da bir otelde düzenlenen programa katıldı.

Program, Darüşşifa Topluluğu'nun ‘Makamdan Şifaya Tedavi Müzikleri' adlı konseri ile başladı. Konserin ardından konuşan Bakan Akdağ, gün içinde birkaç kere duygulandığını itiraf ederek, "Böylesine işini seven, işine bağlı olan, mesleğini profesyonelce yapan ama mesleğine aşık olan arkadaşlarımız oldukça herhalde önümüzde çok güzel günler var buna inanıyorum. Biz Türkiye olarak çok güzel işler yaptık, sağlıkta dönüşüm programına hepiniz çok büyük katkılar verdiniz. Şimdi yeni bir döneme gireceğiz, bu meseleyi hep birlikte getirdiğimiz noktadan çok daha iyisine götüreceğimize yürekten inanıyorum, bugün buna biraz daha inancım arttı. Biraz çılgın, biraz romantik olmadan bu meslek yapılmaz, dünyanın neresine giderseniz gidin yapılmaz çünkü sürekli olarak kırılgan insanlarla ve onların yakınları ile karşılaşıyorsunuz, sürekli olarak aslında zor durumda olan insanlarla karşılaşıyorsunuz bu kolay bir şey değil ki. Bugün gördüm ki gerçekten biz dünyanın en iyi sağlık sistemini kendi insanımıza sunabiliriz, bunun için bize 2023 yılına kadar geçecek 6 yıl yeter. Omuz omuza vereceğiz, sistemimizi geliştireceğiz, bir taraftan sayılar artacak, bir taraftan sistemler geliştirilecek, öbür taraftan profesyonelliğin yanına insan sevgisini daha fazla koymaya çalışacağız, biz bunu başarırız arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

"Türkiye bugün insanımızın erişebildiği sağlık hizmetlerini kişi başına 500 dolarlar sağlayabiliyor”

Bazen siyasetçi olarak Türkiye'deki Suriyelilerden bahsedildiğinde eleştirildiklerine vurgu yapan Bakan Akdağ, "3 milyon Suriyeli Türkiye'ye geldi, yediriyorsunuz, içiriyorsunuz, eğitim veriyorsunuz, sağlık hizmeti veriyorsunuz Türkiye'de fukara yok mu? Filan diyenler var. Ben şuna yürekten inanıyorum; o Suriyelilerle yaptığımız yardımın, desteğin bereketiyle biz Türkiye'de ayakta kalıyoruz da haberiniz yok. Biz çok zengin bir ülke değiliz ama her fırsatta bunu yaptık. Türkiye, bugün insanımızın erişebildiği sağlık hizmetlerini kişi başına 500 dolarla sağlayabiliyor. Amerikalılar bunu 9 bin dolarla sağlayamıyor, Avrupalılar bunu 3-4 bin dolarla sağlayamıyor. Allah bereket veriyor işin hülasası bu" şeklinde konuştu.

Sağlıkta dönüşümün ikinci fazını başlattıklarını belirten Bakan Akdağ, "İhtiyaçlar değişti, beklentiler değişti, biz 6 aydır sahada çalışıyoruz, nasıl bir mesafe almalıyız? diye. Tecrübemiz de arttı Allaha şükür. Dünyanın birçok ülkesinde sağlık sistemi nasıl olur? Bir taraftan öğrettim, bir taraftan da öğreniyorsunuz gittiğiniz her yerde, yaptığınız her toplantıda. Biz, sağlıkta dönüşümün ikinci fazında muvaffak olabiliriz. Mükemmel bir sistemi sizlerle birlikte kurabiliriz, buna gücümüz yeter. Çok da mücadele etmemiz gerekecek" değerlendirmelerinde bulundu.

Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu ikinci dönemde sizlerle beraber çok daha iyi işleyen bir güvence sistemi oluşturacağız. Aile hekimliğini çok ciddi ölçüde geliştireceğiz, sağlıklı yaşam merkezleri kurarak aile hekimliğimizi destekleyeceğiz. Aile hekimliklerinin binalarının yanı başından servisler kaldırarak sağlıklı yaşam merkezlerine vatandaşların gidip gelmesini sağlayacağız, bir şekilde halkın sağlık okur yazarlığını arttırmamız lazım. Türkiye'de bizim kardeşlerimize, ailemize karşı şiddete başvuranlar var, bunun için çok tedbir aldık daha da almaya da devam edeceğiz. Mutlaka çalışanla vatandaş arasında bir gönül köprüsü kurmamız lazım. Bu millet asalet kelimesini hak eden bir millet, kendisine hizmet ettiğimiz zaman bunun karşılığını veriyor."

Bakan Akdağ, konuşmasının ardından tebrik belgeleri, ödül ve Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz gecesinde görev yapan 117 sağlık çalışanının yaşadığı hikâyelerinin topladığı ‘Vatan için Sağlık Nöbetinde' adlı kitabı 81 ilden gelen sağlık çalışanlarına takdim etti.

‘15 Temmuz Destanı’ konulu tiyatro, sağlık çalışanları için sahnelendi

Sağlık Bakanlığı ve Müstakil Sahne Sanatları ve Eğitimi Derneği (MÜSSED) işbirliğiyle sağlık çalışanlarının yaşadıklarını içeren bölümlerle yeniden uyarlanan "15 Temmuz Destanı" isimli tiyatro oyunu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda sahnelendi.

Sağlık Bakanı Akdağ'ın da izlediği oyunda, sağlık çalışanlarının 15 Temmuz ve zor günlerde yaptığı fedakarlıklara da yer verildi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşanan gerçek olayların sahneye uyarlamasıyla devam eden oyunda, sağlık çalışanlarının ülkenin zor zamanlarında üstlendikleri görevler ve fedakarca çalışmaları da sahneye yansıdı.

Programı düzenleyenlere ve katılanlara teşekkür eden Akdağ, oyuncular ve gazi Doktor Almaz'la hatıra fotoğrafı çektirdi.


14mart_içerik_2.jpg

 • galeri1.jpg
 • galeri2.jpg
 • galeri3.jpg
 • galeri4.jpg
 • galeri5.jpg
 • galeri6.jpg
 • galeri7.jpg
 • galeri8.jpg
 • galeri9.jpg
 • galeri9_1.jpg
 • galeri9_2.jpg
 • galeri9_3.jpg
 • galeri9_4.jpg
 • galeri9_5.jpg
 • galeri9_6.jpg