ANA SAYFA

Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin Temeli Atıldı

GÜNCELLENME TARİHİ : 12/03/2017
asönmez_içerik_1.jpg

Bursa’da hayırsever Sönmez ailesinin katkılarıyla yaptırılacak Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin temeli Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından atıldı.

Acemler’de Bursa Büyükşehir Belediye Stadı’nın hemen yanı başında inşa edilecek, içinde onkoloji, devlet hastanesi ve kadın doğum ve çocuk hastanesinin bulunacağı 5 yıldızlı 450 yataklı 450 milyon liraya mal olacak hastaneye ilk harç atıldı.

Törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 3-4 yıl içerisinde Türkiye’deki bütün sağlık yatırımları ve kamu binalarını 2023 vizyonuna uygun şekilde en mükemmel hale getireceklerini belirterek, “Bütününü bu hale getirmiş olacağız. Bu önemli bir vizyon. Şehir Hastanelerimiz 5 yıldızlı, otel konforunda herkesin tek yataklı odaları, 35 metrekare alanı ile refakatçilerinin konaklayabileceği ileri teknoloji hastaneler olarak inşa ediliyor. Şükürler olsun ki gerçekleşiyor, Rabbimize bu hizmetkârlığı nasip ettiği için çok şükrediyorum. Rabbim bu hizmetleri uzun yıllar bizlere nasip eylesin. Türkiye, sağlıkta dönüşüme kolay gelmedi. Buraya nereden geldiğimizi ya da buraya gelirken hangi destekle geldiğimizi bilmek çok önemli. Dünyanın birçok ülkesini ziyaret ettim. Dünyada sağlıkta dönüşüm yapmayı düşünmeyen hiçbir ülke yok, başaran ülke çok az” dedi.

“Güçlü Türkiye için güçlü sisteme ihtiyacımız var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün programın başından sonuna kadar büyük desteği olduğunu hatırlatan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bu destek olmasaydı, biz bunların hiç birini gerçekleştiremezdik. İşin bu tarafı çok önemlidir. ABD’de de 30 milyon kişinin sağlık sigortası yok. Hastane kapılarında sürünüyorlar. Birçok ABD vatandaşının sigortası olmasına rağmen her şeyini satmak zorunda kalıyor. Türkiye’de de geçmişte böyleydi. Biz her vatandaş için yılda 500 dolar sağlık harcaması yapıyoruz. Şükürler olsun ki, güzel hizmetleri verebiliyoruz. sağlıkta da 15 yıl sonra dönüşümün ikinci fazına başlıyoruz. Buna ihtiyacımız var. Türkiye’nin ihtiyaçları değişti. Vatandaşlarımızın beklentisi de değişti. Dün bir hastaneye yatabilmek, tedavi olmak en büyük hedefken, vatandaşlarımız bugün bir kişilik bir odada mahremiyete itina edilerek yüksek kalitede hizmet bekliyor. İkinci döneme ihtiyacımız var. Türkiye’de bütün adım ve hamleler için, güçlü bir Türkiye ve güçlü bir sisteme ihtiyacımız var.

Kıymetli Ali Osman Sönmez’i Bursalılar unutmadılar. Onun zamanında yaptığı hizmetler adına bugün de kendisinin ismi yaşayacak. Sönmez ailesi bağışı 60 milyona çıkardı. Ancak biz konuştuk, onların da rızasını alarak 75 milyon liraya çıkardık. Bu hastane büyük bir yatırım. Buraya içine koyacağımız cihazlarla beraber en az 450 milyon lira yatırım yapacağız. Sönmez ailesinin katkısı çok önemli. Kendisine bütün Bursalılar adına şükranlarımı takdim ediyorum. Bütün Bursalı kardeşlerime hürmetlerimi takdim ediyorum. İnşallah güzel günlere beraber yürüyeceğiz. Bursa’mıza ve çevre illerden gelecek kardeşlerimize hayırlı olsun. Adalet içinde hükmeden hakimlerin ve şefkat içinde hizmet veren hekimlerin eksikliğini vermesin”.

asönmez_içerik_2.jpg

“Bursa’nın gelecek 50 yılına katkı sağlayacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin Bursa’nın sağlık alanında 50 yıllık geleceğine katkı sağlayacağını belirterek, “Bursa’nın bütün ilçelerinin neredeyse tamamının sağlık sorunlarını çözdük. İnegöl’den Karacabey’e, İznik’ten Orhangazi’ye hastanelerimizin açılışlarını yaptık. Şehit Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız kardeşimizin vasiyeti gereği Gürsu Devlet Hastanesi de açıldı. Şimdi Kestel ilçesinde hastane inşaatımız sürüyor. Bütün önceliği Bursa merkezdeki sağlık hizmetlerini bir an önce başlatabilmek adına yoğun çalışmalar yaptık. Şehir Hastane’mizin temeli atıldı. İnşallah bir yıl içinde sağlık hizmeti sıkıntısını çözecek Şehir Hastane’miz hizmete girecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından temel atma butonuna Bakan Akdağ ve Müezzinoğlu ile birlikte, milletvekilleri, Bursa Valisi, Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, eşi Ümran Sönmez, çocukları ve torunları hep birlikte bastılar.

  • galeri_1.jpg
  • galeri_2.jpg
  • galeri_3.jpg
  • galeri_4.jpg
  • galeri_5.jpg
  • galeri_6.jpg
  • galeri_7.jpg
  • galeri_8.jpg